Denizli'nin en hareketli bölgesi Bayramyeri yakınlarında 357'nci sokak içinde, unlu mamüller üretiminin ve satışının yapıldığı işyerinde dün saat 09.10'da patlama meydana geldi. Beş katlı binanın zemin katındaki iş yerinde meydana gelen patlamada, sokak savaş alanına döndü. Patlamanın meydana geldiği iş yeri enkaza dönerken, patlamanın şiddetiyle karşı binaların özellikle ilk üç katlarındaki tüm işyeri ve evlerin camları kırıldı, pencere çerçeveleri yerlerinden fırladı. Bölgeye çok sayıda ambulans, kurtarma ekipleri sevkedildi.

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, Bayramyeri Meydanı'ndaki 7 katlı binanın zemin katında faaliyet gösteren unlu mamul üretim tesisinin bodrumunda, ilk belirlemelere göre sanayi tüpünden kaynaklanan gaz sıkışması sonucu patlama meydana geldi.

Olay yerine AFAD koordinasyonunda Denizli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden 7 kişiyle itfaiye ekipleri ve ambulans sevk edildi.

Patlamada 1 kişi hayatını kaybetti, 3'ü ağır olmak üzere 36 kişi yaralandı. 36 yaralının 20'si ambulanslarla hastaneye sevk edilirken, 16'sı ayakta tedavi olmak üzere Denizli Devlet Hastanesine başvurdu. Ağır yaralılardan birinin hamile bir kadın olduğu belirlendi. Vücudunda yüzde 50 yanık tespit edilen hamile kadının tedavisine, hastanenin yoğun bakım ünitesinde devam ediliyor.

Üst katları kullanılmayan binada medyana gelen patlamanın etkisiyle çevre binalarda da hasar oluştu.

4 MUTFAK TÜPÜ VE 18 PİKNİK TÜPÜ ÇIKTI

Denizli'de Bayramyerinde unlu mamuller imalatı ve satışının yapıldığı işyerinde çıkan patlamada itfaiye ve AFAD ekipleri enkaz kaldırma çalışmalarını tamamladı. Sabah saatlerinde meydana gelen patlamanın ardından hastaneye sevk edilen bazı yaralılar ile bir kadının cesedin dışında enkazdan başka kimse çıkmadı. İtfaiye ekiplerinin enkaz kaldırma çalışmalarında işyerinin bodrum kattaki atölyeden 4 tane 12 kilogramlık mutfak tüpü ile 18 tane piknik tüpü çıkarıldı. Enkazdan çıkan tüplerin tamamının sağlam olduğu ve patlamadığı görüldü.

İŞYERİNİN SADECE ZEMİNİ VE BODRUM KATI KULANILIYORDU

Patlamada yaşamını yitiren Ayfer Yıldırım ve 35 yaralının hastanelere sevk edilmesinin ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye, AFAD ve Emniyet müdürlüğü olay yeri inceleme ekipleri, patlamanın yaşandığı yerde çalışmalara başladı. 6 katlı işyerinin yıllardan beri üst katlarının kullanılmadığı, sadece zemin kat ve bodrum katının Kasım ayından itibaren işyeri olarak kullanıldığı belirlendi. İşyerinin bodrum katının yaklaşık 60 metrekare, zemin katının ise yaklaşık 40 metrekare olduğu öğrenildi. Bodrum kattan çıkartılan tüplerin bakır borularla tesisat çekilerek unlu mamullerin üretilmesinde ve sıcak olarak satılması için ısıtılmasında kullanıldığı belirlendi.

GAZ SIKIŞMASI AĞIRLIK KAZANDI

İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri patlamanın büyük olasılıkla tüp patlamasından değil, gaz sıkışmasından kaynaklandığını ve kesin nedeninin teknik incelemenin ardından tamamlanacağını belirtti. Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin Ramazan etkinlikleri kapsamında İncilipınar Parkı'nda bu akşam yapılacak Orhan Hakalmaz konseri, patlama nedeniyle iptal edildi. Denizli büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Kentimizde meydana gelen üzücü olan nedeniyle ramazan etkinlikleri programında değişiklik yapıldı. Bu kapsamda saat 23.00'de başlaması gereken Orhan Hakalmaz konseri 13 Temmuz Pazar gününe ertelendi" denildi.

PASTANENİN HAMİLE SAHİBİ UYUTULDU

Denizli'de patlamanın meydana geldiği unlu mamüller üretiminin ve satışının yapıldığı işyerinin sahibi 8 aylık hamile Didem Turgut (33), tedavi gördüğü Denizli Devlet Hastanesi'nde aşırı ağrıları nedeniyle uyutuldu. İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Tekin, "Bizim için öncelikle annenin hayatını kurtarmak önemli. Kadın Doğum uzmanlarımız ile çocuk doktorları gerekli muayeneyi yaptı. Bebeğin sağlığı şu anda çok iyi. Anne adayı Didem Fazlı çok fazla ağrı çektiği için uyutuldu. Vücudunun yüzde 50'si yanmış durumda. Şu anda erken doğum söz konusu değil. Uyutulan anne adayı ağrılı dönemi atlatırsa iyileşme süreci hızlanır" dedi. İl Sağlık Müdürü Dr.Mahmut Tekin, 36 yaralıdan Fahrettin Çoban ile Yaşar Dağüstü'nün durumlarının ağır olduğunu sözlerine ekleyerek, "Fahrettin Çoban, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi, Yaşar Dağüstü'de Servergazi Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi altında. Her iki yaralının da hayati tehlikesi devam ediyor" dedi.

Bu arada, 9 ay önce unlu mamülleri işyerini açan Didem Turgut'un, açılıştan sonra yerel bir televizyonla yaptığı tanıtım çalışması yaptığı ortaya çıktı. 33 yaşındaki Didem Turgut'un hastanedeki yaşam mücadelesi devam ediyor.

HAYATINI KAYBEDEN KADININ CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ

Denizli'de meydana gelen patlamada hayatını kaybeden kadının cenazesi toprağa verildi. Patlamada hayatını kaybeden ve cesedi otopsi yapılmak üzere Pamukkale Üniversitesi Hastanesi morguna kaldırılan Ayfer Yıldırım'ın (30) cenazesi otopsinin ardından yakınları tarafından alındı. Üzümdede Camisi'nde ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazına Yıldırım'ın eşi Yücel, 4 yaşındaki kızı Ela ile 10 yaşındaki oğlu Yusuf da katıldı. Ayfer Yıldırım'ın cenazesi, kılınan namazın ardından Gümüşler Mezarlığı'nda toprağa verildi.