Dünyadaki herkesin internetteki her hareketini izleyebildiği ortaya çıkan ve dünya çapında bir skandal yaratan ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) skandal hakkında yaptığı açıklamalarda, ABD'nin güvenliği için sadece internet trafiğini izlediklerini, faaliyetlerinin internet üzerinde oluşan verileri analiz etmek üzerine yoğunlaştığı ifadeleri dikkat çekiyordu.

Ancak skandalı ortaya çıkardıktan sonra Rusya'ya kaçan eski NSA analisti Edward Snowden'in sızdırdığı belgelerden yeni yayınlanan bir bölümüne göre, NSA'nın telefon dinlemek için de çok geniş yetenekleri bulunuyor. NSA hergün çok fazla sayıda GSM görüşmesinin şifrelerini çözerek, operatörle iletişime geçmeye hiçgerek duymaksızın, oturduğu yerden, istediği insanın telefonlarını dinleyebiliyor. Bu da teorik olarak, dünyadaki herkesin telefon görüşmelerinin NSA karşısında savunmasız olduğunu ortaya koyuyor.

Bu arada ABD, Edward Snowden'e, elde ettiği gizli bilgileri açıklamayı kesmesi ve ABD'ye dönmesi şartıyla af çıkarabileceğini açıkladı. ABD'nin İngiltere, Avustralya, Almanya, Rusya da dahil olmak üzere dünyanın bütün önemli liderlerinin telefonlarını dinlediği bilgisi de kısa süre önce yine Edward Snowden tarafından açıklanmıştı. Tüm bu gelişmelerse, ABD'nin uluslararası ilişkilerinin zarar görmesine ve müttefiklerinin ABD'ye karşı ortak tavır almasına neden oluyor.