Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatabilecek ipuçlarını biliyor musunuz?

Teknolojinin oldukça hızlı geliştiği su zamanlarda özellikle iş dünyası profesyonelleri ve öğrenciler ciddi anlamda dizüstü bilgisayar kullanıcısı olmuş durumda. Bu bilgisayarların gerek taşınabilir olması gerekse kullanım rahatlığı tercih edilmelerindeki rolü arttırmıştır. Dizüstü bilgisayarlar için tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi en önemli sorunların başında şüphesiz bataryasının ( pilinin) çabuk tükenmesi geliyor.


 

Peki dizüstü bilgisayarlarımızı kablolara bağımlı olmadan uzun süreli bir şekilde nasıl kullanabiliriz? Cihazınızın pil ömrüne ek ömür veremezsiniz ama bazı yöntemlerle batarya ömrünü uzatabilirsiniz. Pil ömrünü uzatmak için nasıl bir yol izlenmeli diye Tochi Notebook Bataryaları Genel Müdürü Nihat Erdal‘a sorduk ve aldığımız yanıtları sizin için derledik:

1. Li-ion piller, 300 ile 500 tam şarj veya 2000 kısmi şarj ömrüne sahipler. Uzun depolama sürelerinin ardından iki veya üç kez doldurup boşaltma işleminin kapasitede artış sağladığı yönünde raporlar mevcuttur. Genel olarak, Li-ion pilinizi tam olarak boşaltmamalısınız.

2. Laptopunuzu sürekli şebekeye bağlı tutuyorsanız, bu davranış notebook bilgisayarınızın bataryasına ( piline) zarar verebilir. Bu nedenle notebook bataryası dolu iken şebeke bağlantısını kesmelisiniz batarya bitmeye yakın uyarı aldığınızda tekrar şebeke bağlantısını açmalısınız.

3. Her ne kadar ucuz olsalar da,yeni pil seçiminizi asla kalitesiz ve garantisiz üçüncü parti üreticilerin pilleri olmamalıdır.. Bu pillerin en büyük sorunları, çabuk ölmeleri ve bazı uç durumlarda, yangın veya patlama tehlikesi yaratmalarıdır.Alınan 3 parti üretici pillerinin merdiven altı çin malı üretimi olmamasına ve notebook bilgisayar dostu olmasına özen gösterilmelidir.

4- Notebook bilgisayarınızı kısa süreli de olsa kullanmadığınız zamanlar da uyku moduna alınız. Uyku modunda olan cihazın bataryası daha uzun süre dayanacaktır.

5- Yüksek grafikli oyunlar oynarken veya DVD izlerken notebook bilgisayar bataryasını kullanmak yerine şebeke gücünü kullanmalısınız.

6-Ekran parlaklık ayarının tasarruf modunda olduğunu ve diğer tasarruf ayarlarınızın güncel olduğunu kontrol etmelisiniz.

7-Notebook bataryasını yerinden çıkarıp sadece şebeke elektriği ile kullanmak zamanla kullanılmayan notebook bataryasının ömrünü azaltacaktır. Bu nedenle notebook bataryasının çıkarılmaması ve aktif kullanılması çok önemlidir.