Microsoft önceki nesil Nokia X serisinin Nokia X Software Platform 2.0'a güncellenmeyeceğini bildirdi. 

Microsoft geride bıraktığımız günde Nokia X serisinin yeni üyesini duyurdu. Donanım tarafında önceki modellere oranla önemli bir yükseltmenin sağlandığı Nokia X2’de, Microsoft’un arayüz deneyimini ise tam anlamıyla Windows 8’e benzettiğini görüyoruz.

Microsoft, Nokia X2’te Nokia X Platform 2.0 sürümüne yer veriyor. Android 4.3 Jelly Bean’e karşılık gelen bu sürümde aynı zamanda Fastlane adı verilen başlatıcıyla arayüzün ciddi manada değiştirildiğini görüyoruz. Ana ekranda fayans dizilimi, kamera arayüzünde değişim ve sanal klavyede sağlanan gelişmeleri de yeni sürümün içerisine dahil edebiliriz.

Önceki nesil Nokia X serisi cihazlara sahip kullanıcılar için yeni arayüzün ne zaman yayınlanacağı ya da hiçbir zaman yayınlanmayacağı konusu açıklığa kavuştu. Microsoft’un güncellemeden sorumlu kıdemli yöneticilerinden Yannis Paniaras, Nokia X, X+ ve XL modellerinin Nokia X Platform 2.0 yazılımını kaldırabilmek için yeterli donanım gereksinimlerini bulundurmadığı açıklamasını yaptı. Nokia X serisi için Nokia X2’de yer alan Nokia X Platform 2.0 platformu yayınlanmayacak ancak cihazlar için iyileştirme güncellemeleri yayınlanmaya devam edecek.