Gelişmiş Uygulama Kontrolü : Yeni nesil yazılım mimarisi ile Sonicwall UTM / Firewall ürünleri tüm uygulamaları monitor eder ve kontrol sağlar. 
Merkezi Gateway : Networkün en önüne konumlandırılarak ilk çizgi savunmasını üstlenir.
İç Bölge Koruması : Sadece dışarıdan içeriye yada içeriden dışarıya değil netwokünüzün iç bölgeleri  ( departmanlar ) üzerinde de gelişmiş kontrol ve koruma yetenekleri sağlar.
Uç Nokta Koruması : Merkez noktaya bağlı şubeler veya uç organizayonlar için merkezi kontrol ve koruma yetenekleri sunar.
7/24 Destek : Sonicwall kullanıcıları dağıtıcı ve partner destekleri yanı sıra doğrudan Sonicwall tarafından verilen web , telefon , e-mail desteğinden yararlanabilirler.
Active Directory Entegrasyonu : Kullanıcı haklarını Active Directory üzerinden yönetmek mümkündür.
Yüksek Performans : Sonicwall a patentli firewall mimarisi ve 16 core a kadar çıkan işlemci mimarisi ile rakiplerinden farklı olarak tüm fonksiyonları devrede iken ( UTM ) rakipsiz bir performans sunar. 
Enforced Client Antivirüs : Sonicwall firewall aynı zamanda bir antivirüs server gibi davranarak son kullanıcılara zorla Sonicwall Antivirüs Client yükleyerek yönetip raporlayabilir.

Güvenlik Özellikleri

RFDPI Firewall : Sonicwall a patentli derin paket inceleme mimarisi sadece paketlerin başlıklarını değil tüm paket içeriğini inceler ve tam koruma sağlar. RFDPI mimarisi multicore işlemci üzerinde loadbalance yaparak eşsiz bir performans sunar.
Dinamik Koruma : Tüm ürünler 7/24 güncellenerek sürekli dinamik koruma sağlar.
Gateway Antivirüs –AntiSpyware : Virüs ve Spy lardan korunmak için RFDPI a entegre mekanizma sayesinde çok yüksek koruma kapasitesine sahiptir. Bu koruma sadece  WEB , SMTP , PoP3 ile sınırlı değildir.  
IPS / IDS : Atak engelleme mekanizması server ,pc yada önemli kaynaklara gelen uygulama bazlı ataklara ve sızma girişimlerine karşı uyarı ve koruma mekanizması sağlar.
Content Filter : Web sitesi filtreleme en küçük üründen en büyük ürüne kadar 54 kategoride Active drectory ve VLAN entegrasyonu destekleyen , ağdaki değişik IP gruplarına göre özellşetirlebilen bir mimaride üst seviye akıllı filtreleme sağlar.
AntiSPAM :  İstenmeyen maillere karşı koruma sağlar.
VoIP Security : VoIP kaynaklarına , Santrallere  , PC ve IP telefonlara gelebilecek sızma girişimleri yada anormal trafik isteklerine karşı koruma sağlar.
Entegre E-Mail Security : CASS mekanizması ile mail server bulunduran ve Mail koruma  yazılımı yada donanımı olmayan kurumlar için opsiyonel bir mail koruma servisi sunar
Clean VPN : Bölgelerin merkeze donanım yada PC üzerine kurulan yazılımlar ile güvenli bağlantısını sağlar. Bu mekanizma tüm güvenlik kontrollerinden geçirerek Sonicwall a patenti temiz – Clean VPN sunar.
SSL VPN : Her hangi bir donanım yada yazılıma ihtiyaç duymadan Web tarayıcı ( Explorer ... ) üzerinden networke güvenli erişim sunar.

Yönetim ve Raporlama

Kolay Kurulum ve Yönetim : Wizard – Sihirbazlar ile güçlendirilmiş arayüz sayesinde kolay kurulum ve yönetim sunar. Dashboard ve Monitor arayüzleri görünürlüğü en üst seviyeye çıkarır.
Raporlama ve Merkezi Yönetim :  Ödüllü grafiksel ve metinsel raporlama yazılımları sayesinde binlerce noktanın raporlanması ve yönetimi sağlanabilir.

Network Yetenekleri

Özelleştirilebilen Portlar : Sonicwall firewall un tüm portları LAN , WAN , DMZ , Wireless LAN olarak tanımlanabilir.
MultiWAN : Aynı anda bir den fazla internet yada WAN erişimi tanımlanabilir.
Outbound LoadBalance : Birden fazla internet erişimini aynı anda değişik mantıklarda dengeleyerek internet çıkışının en verimli şekilde kullanılmasını sağlayabilir.
Inbound Server  LoadBalance : İç networkde aynı görevi yapan bir den fazla server var ise ( web server , terminal server … ) bu serverlara doğru olan bağlantı isteklerini değişik mantıklarda dengeleyerek dağıtabilir.
Routing : Tüm yönlere doğru IP , uygulama yada port bazında gelişmiş yönlendirme yetenekleri sunar.
Secure Wireless : Sonicwall firewall cihazı kablosuz erişim ihtiyaçları için özel yönetim yetenekleri ile donatılmıştır.
QoS : Servis kalitesi yetenekleri sayesinde önceliklendirilmeye ihtiyaç duyan trafikler ( VoIP , Video , E-Mail.. ) gibi uygulamaların daha sağlıklı ve aksamadan çalışmasını sağlar.
Bant genişliği Yönetimi :  IP , Port , Servis yada uygulama bazında bant genişliğinin yönetimini sağlar bu sayede bant genişliğinin verimli kullanılmasını sağlar.
Failover Failback :  İnternet erişiminin yedeklenmesi için gerekli senaryoları destekler.