Denizli Devlet Hastanesi'nde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Gökhan Kinaş, ramazan ayında hamile kadınların oruç tutmaması gerektiğini söyleyerek emziren anneleri ise oruç tutarken sıvı ve vitamin desteğini ihmal etmemeleri konusunda uyardı.

Denizli Devlet Hastanesi'nde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Gökhan Kinaş, ramazan ayında hamile kadınların oruç tutmaması gerektiğini söyleyerek emziren anneleri ise oruç tutarken sıvı ve Vitamindesteğini ihmal etmemeleri konusunda uyardı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Gökhan Kinaş, DenizliDevlet Hastanesi'ne gelen hamilelerin, ramazan ayı nedeniyle en çok, "Oruç tutabilir miyim?" sorusunu sorduğunu söyledi. Dr. Kinaş, gebelikte tutulan orucun sakıncalı durumlar doğurabileceğini belirterek, "Sağlıklı bir insanın oruç tutması herhangi bir sıkıntıya neden olmamakla beraber hamile kişilerde aynı şeyi söyleyemeyiz. Gebelikte vücudun enerji ve sıvı gereksinimi artar. Ayrıca gebelikte vücutta şeker kullanımının artması sonucunda kan şeker düzeyleri düşer ve daha sık açlık hissedilir. Oruç tutulması durumunda düşen ve karşılanamayan kan şekerleri yağ asitlerinin yıkımını arttırarak ortaya çıkan bazı maddeler ise bebekte bazı sorunlara neden olur. Bu konuda yapılan çok fazla çalışma olmamakla beraber oruç tutan gebelerin bebeklerinde çeşitli yan etkiler görülmüştür. Bunların başında ise büyüme-gelişme bozuklukları ve amnion sıvı bozukluklarıdır. Gebeliğin hızlı büyüme dönemlerinde oruç tutmuş olan annelerin biraz daha düşük ağırlıklı bebekler doğurdukları bilinir. Bir çalışmada da gebeliğin son üç ayında tutulan orucun sezaryen oranını, şeker hastalığını ve yeni doğan bakım ihtiyacını arttırdığı belirlendi. Ayrıca gebelerin oruç tutması durumunda bulantı, kusma şiddetlenir" dedi.