Google, Materyal Tasarım adı altında Android işletim sisteminin arabiriminde radikal değişimler yaptı. Sonbaharda resmen dağıtılacak Android L ile birlikte Nexus cihazlarda yeni bir görünüme kavuşan Android’i göreceğiz. Materyal Tasarım’ın etkilerinin üreticiler  tarafına nasıl etki edeceği ise merak edilen hususların başında geliyor.

Google, Android L’de ön gördüğü Materyal Tasarım'a görünüşe bakılırsa kendi uygulamalarında da yer vermeye başlayacak. Aslında bunun ilk adımı yenilenen Google Drive web sürümüyle kendisini gösterdi. Henüz başlayan tasarım değişikliğinden nasibini alacak bir diğer Google hizmeti ise Google’ın resmi oyun ve uygulama mağazası Google Play Store olacak.

AndrodPolice sitesinin yayınladığı ekran görüntülerine baktığımızda Google’ın Materyal Tasarım adı altında uygulama mağazasının görünümünde de bir hayli değişikliğe gideceğini gösteriyor. Arka planda beyaz rengin benimsendiği Google Play’de renkli bir tema ve görsellerin daha ön planda olduğu bir arayüz bizleri karşılıyor.

Açıkçası daha hoş bir tasarıma bürünen Google Play’de şu an görünen tek olumsuzluk uygulama bilgisi ve görüntüleri için sayfayı mevcut Google Play’e göre daha fazla aşağı kaydırmak olacak. Henüz final seviyesinde olmayan yeni Google Play’in dağıtım esnasında farklılıklar sunması da olası görünüyor. Ayrıca Google’ın yenilenen Google Play’i Android L güncellemesinden önce kullanıcılarla buluşturması bekleniyor.